Refluks ali gastritis se pri psih in mačkah lahko kaže z naslednjimi znaki: cmokanje, pogosto požiranje sline, lizanje različnih površin, jutranje bruhanje (najpogosteje želodčne kisline), bruhanje pene, hrane, zavračanje hrane predvsem zjutraj ali pozno zvečer, slinjenje ali napihnjenost, nemir po hranjenju (obračanje, hoja sem ter tja, pretegovanje ali zvijanje v klopčič), manjša aktivnost, razdražljivost, odklanjanje dotika.
Tu naj izpostavim, da je hrana lahko vzrok ali zdravilo.
Tako kot pri ljudeh refluks ali gastritis nista nujno posledica bolezni, lahko ju sproži prav nepravilna prehrana, vključno s priboljški in grizali. Ali pa je posledica dnevnega dogajanja in življenjskega sloga, kar opišemo kasneje.
Kdaj je hrana vzrok za opisane težave (refluks ali gastritis)?
- če gre za prenajedanje ali prevelike obroke
- če so razmiki med obroki (predvsem ponoči) predolgi
- kadar ponujamo suho in težko prebavljivo hrano, maščobno bogato hrano in hrano, ki jo ponujamo neposredno iz hladilnika
- če gre za stres ob stradanju ali že zgolj pričakovanem obroku, ki ga pes ne dobi
- če ponujamo mastne ostanke z mize ali človeško pikantno, predelano in za psa neustrezno hrano
- če ponujamo neustrezne pasje žvečilke (sušeni deli, mastni in neprimerno skladiščeni izdelki)
- morda so vzrok individualne sestavine, ki jih določen pes ne sprejema
Refluks ali gastritis: kako lahko pomagaš s prehrano?
1. Pogostejši in manjši obroki: namesto enega ali dveh velikih obrokov poskusi s tremi ali štirimi manjšimi. Še posebej je pomembno, da žival ne gre spat s praznim želodcem – majhen, lahko prebavljiv prigrizek zvečer, lahko bistveno pomaga.
2. Kuhana, mehka, lahko prebavljiva hrana: hrana naj bo pripravljena iz kakovostnih sestavin, ki so blage za želodec. Kot so na primer pusto meso (piščanec, puran), bučka, sladki krompir ali beli riž, kaša. Izogibajte se netopnim vlakninam, ki napenjajo in težko prebavljivim virom OH (kot sta na primer koruza in kvinoja).
3. Hrana naj bo topla: idealna temperatura hrane je med 25 – 38 °C.
4. Dodajanje blagih prehranskih dopolnil, kot so rastlinski pripravki s topnimi vlakninami, lahko pomagajo umiriti sluznico. Pred uporabo se posvetujte s strokovnjakom.
Če za refluks ali gastritis ni kriva hrana, na kaj lahko še pomislim?
Psi, tako kot ljudje, dojemajo svoje okolje in vsakodnevne aktivnosti na svoj način. Medtem ko nekateri psi uživajo v aktivnostih, daljših sprehodih ali igri, drugi raje preživijo miren dan doma, z nekaj krajšimi sprehodi in več počitka. Ta različna dojemanja življenja lahko vplivajo na njihovo zdravje.
Psi so zelo občutljivi na spremembe v okolju ali rutini. Prekomeren stres, prehitre spremembe v dnevnem ritmu ali napetosti v gospodinjstvu (kreg med otroki, partnerji) lahko povzročijo vnetja želodčne sluznice. Če pes doživlja čustvene stiske, kot so ločitev od lastnika, sprememba okolja ali težave z drugimi hišnimi ljubljenčki, hkrati pa ne poskrbimo za pasjo sprostitev, je to možen vzrok za težave.
Nekateri psi, zlasti tisti z več energije, se lahko preveč naprezajo z dolgimi sprehodi, intenzivnimi igrami ali prekomernim naporom. To lahko povzroči preobremenitev prebavnega sistema, saj telo med intenzivno aktivnostjo usmerja energijo v druge telesne sisteme. Če se pes sooča z zgoraj opisanimi težavami, je nujno, da aktivnosti prilagodimo ali menjamo. Ob tem zelo priporočam, da se posvetujete s strokovnjakom za pasje vedenje.
Potem so tu še vsekakor omembe vredne hormonske spremembe pri psih, nekatera zdravila, kot so nesteroidna protivnetna zdravila (NSAID) ali antibiotiki, lahko povzročijo draženje želodčne sluznice in posledično gastritis. Pogosto so psi radovedni in včasih pojedo nekaj, kar ne bi smeli – na primer majhne tuje predmete, strupene rastline ali kemikalije. Toksini ali strupi, vključno s čistili, pesticidi in težkimi kovinami, lahko povzročijo resno draženje in vnetje želodca.
Refluks ali gastritis: nujen je individualen pristop in široka slika!
Ker so psi različni, je pomembno, da nanje gledamo individualno. Nekateri psi potrebujejo več aktivnosti in stimulacije, medtem ko drugi raje uživajo v mirnem vsakdanu. Tudi izbira hrane in življenjskega ritma morata biti prilagojena potrebam vsakega psa posebej. Naša naloga je, da se jim prilagodimo, saj, tako kot oni nam, tudi mi njim zagotavljamo okolje, v katerem se počutijo varno in udobno. S pozornostjo in občutkom za njihove potrebe lahko preprečimo mnoge težave, vključno z refluksom ali gastritisom, ter jim omogočimo dolgo in zdravo življenje.
In kaj, če gre le za izbirčnost?
Tudi to je možno – a izbirčnost je pogosto naučena ali posledica prehranskih navad. V teh primerih bo žival veselo sprejela posladke, zavrnila pa cel obrok. Tega navadno ne spremljajo simptomi kot so bruhanje, slinjenje ali nemir. A tudi pri izbirčnih živalih pogosto ugotavljam, da jim bolj ustreza mehkejša, sveže pripravljena hrana.
Ko tvoj pes ali mačka zavračata hrano, je dobro, da se vprašaš: kaj je v ozadju? Glede refluksa ali gastritisa ne sklepaj prehitro in ne menjaj hrane vsak drugi dan. Raje opazuj, beleži simptome in se posvetuj s strokovnjakom. S pravo prehransko prilagoditvijo in primerno aktivnostjo je možno želodčne težave zelo dobro obvladovati.