🎁 BREZPLAČNA POŠTININA za vse nakupe nad 50€ 🎁

Struvitni kamni pri psu

Struvitni kamni pri psu, dieta

Struvitni kamni so ena najpogostejših težav sečil pri psih, ki prizadenejo pse vseh starosti in pasem. Da bi bolje razumeli vzroke nastanka, simptome in možnosti zdravljenja, smo za nasvet prosili internistko dr. Metko Šimundić, dr. vet. med., spec. med. psov in mačk. Težave s struvitnimi kamni so namreč eden izmed najpogostejših razlogov za obisk strokovnjakinje, zdravljenje pa je povezano tudi z ustrezno pasjo prehrano. S prilagojenimi kliničnimi dietami Feedko pogosto pomagamo psom s tovrstno diagnozo.

Vzrok nastanka struvitnih kamnov

Struvitni kamni predstavljajo 36 % – 43 % vseh sečnih kamnov pri psih. Najpogosteje se tvorijo v sečnem mehurju, lahko pa se nahajajo tudi v ledvicah, sečevodu in/ali sečnici.

Vzrok za večino nastalih struvitnih kamnov pri psih so okužbe urinarnega trakta, pri katerih so prisotne bakterije, ki izločajo encim ureazo (ureaza pozitivne bakterije). Najpogostejši povzročitelj je bakterija Staphylococcus pseudintermedius, redkeje Proteus mirabilis in Klebsiella species (Dear in sod., 2019).

Ureaza cepi sečnino (snov, ki je v izobilju prisotna v urinu) in pri tem nastajajo amonijevi ioni. Obilica amoniaka poskrbi za alkalno (bazično) okolje, kar omogoči vezavo amonika z magnezijem in fosfatom v struvitni kamen. Struvitni kamni nastanejo le redko brez okužbe, takrat je lahko vzrok metabolna bolezen, pri kateri postane urin alkalen. Primer takšne bolezni je distalna tubularna acidoza. Izjemno redko nastajajo struvitni kamni brez okužbe tudi v primerih zdravljenja z diuretiki.

Struvitne kamne najdemo pogosteje pri samicah, saj so med drugim zaradi anatomske zgradbe (npr. krajša sečnica v primerjavi s samci) in fiziologije (reproduktivni organi), bolj podvržene okužbam. Pri samcih lahko kronični prostatitis, ki ni diagnosticiran in zdravljen, zaradi kronične prisotnosti bakterij, povzroči še nastanek struvitnih kamnov v sečilih.

Pri psih, še posebej starejših, so lahko kronične bolezni, ki slabijo imunski sistem kot npr. endokrinopatije – sladkorna bolezen, hiperadrenokorticizem (Cushing), ledvična bolezen idr., primarni razlog za tvorbo struvitnih kamnov v sečilih. Pri mladičih in mladih psih se zaradi razvojnih anomalij sečil (npr. ektopični ureter) pojavljajo in ponavljajo okužbe, ki botrujejo nastanku struvitnih sečnih kamnov.

Študije kažejo, da so določene pasme, kot miniaturni šnavcer, shih tzu, jorkširski terrier, labradorec, jazbečar bolj podvržene nastanku struvitnih kamnov.

Simptomi sečnih kamnov

Simptomi so odvisni od tega, kje se kamen nahaja, kako je velik, kakšno vnetje sečil je prisotno (akutno/kronično/hemoragično ..) idr. Simptomi se lahko izražajo z bolečino, prisotnostjo krvi v seču, bolečim uriniranjem, onemogočenim uriniranjem, napenjanjem, tanjšim curkom urina, uriniranjem na nenavadnih mestih idr. Nekateri struvitni kamni ne povzročajo simptomov in jih najdemo naključno ob drugi diagnostiki.

Diagnostika struvitnih kamnov

Urinsko analizo opravimo v celoti. Urinska analiza nam lahko pokaže okužbo in vnetje, pomemben je pH urina, ki mora biti alkalen za struvitne kamne, morebitno prisotnost kri v urinu.

Prisotnost struvitnih kristalov še ne pomeni, da so prisotni tudi struvitni kamni. Pri negativnem urinu so lahko struvitni kristali v urinu fiziološko prisotni in še ne pomenijo ne patologije in ne kamnov.

Kakšne vrste bakterije so prisotne in kateri antibiotik bo najbolj primeren za zdravljenje okužbe, nam pove mikrobiološka analiza urina (ultrazvočno voden sterilni odvzem urina z iglo in brizgo, direktno iz mehurja, vzorec v najkrajšem času poslan v mikrobiološki laboratorij).

Slikovna diagnostika – ultrazvok in rentgen nam potrdita prisotnost sečnih kamnov in njihovo lokacijo. Struvitni kamni so radioopačni in se vidijo na rtg sliki, vendar niso edini kamni, ki so vidni, zato jih samo s to diagnostiko ne moremo ločiti od druge vrste kamnov, ki nastajajo v sečilih. Z analizo kamnov v posebnem laboratoriju šele dobimo končno diagnozo, isc. da gre za struvitne kamne.

Diagnostiko usmerimo vedno še v iskanje vzroka okužbe sečil pri psu, ki je privedla do nastanka struvitnih kamnov. V kolikor ne najdemo in (po)zdravimo vzroka, se bo okužba vedno znova vračala in struvitni kamni bodo znova in znova nastajali.

Zdravljenje pri diagnosticiranih sečnih kamnih

Trenutno zdravljenje pri večini psov s struvitnimi kamni je antibiotična terapija, ki jo predpišemo na podlagi mikrobiološke analize urina, in topljenje struvitnih kamnov z dietno hrano. Dietna hrana vsebuje snovi, ki znižujejo pH urina in s tem postane urin kisel, kar predstavlja neugodno okolje za struvitne kamne, ki se začnejo topiti. Z dieto želimo tudi razredčiti urin. Dietna hrana je lahko kuhana – domača, vendar pod nadzorom nutricionista ali ustrezna kupljena – komercialna dietna hrana.

V kolikor smo odkrili primarno bolezen, ki je povzročila nastanek okužbe sečil in posledično nastanek struvitnih kamnov, je nujno zdravljenje le-te.

V nekaterih primerih, kot npr. če gre za akutno zaporo odtoka urina ali je topljenje kamnov neuspešno, je potrebno kirurško zdravljenje. Metode kirurškega zdravljenja so različne. Kirurg se odloča glede na lokacije kamna, njegovo velikost, zdravstveno stanje živali in druge dejavnike.

Za spremljanje učinkovitosti zastavljenega zdravljenja so potrebne redne kontrole pri veterinarju. Prav tako se po zaključku zdravljenja spremlja pacienta in s tem obenem preprečuje nastanek novih struvitnih kamnov.

Deli z ostalimi:
Scroll to Top
0