Zadnjič sem se s stranko pogovarjala o prednostih in “slabostih” kuhane in surove hrane za pse in mačke. Ker gospa svojemu kosmatinčku ponuja kuhano hrano, želim nekaj nasvetov o tej temu, deliti tudi tukaj:
Če psu/mački ponujamo surovo hrano:
- Vemo, kaj dajemo v skledo: Imamo popoln nadzor nad sestavinami, kar nam omogoča, da ponudimo naravno in nepredelano hrano.
- Sveže nepredelane sestavine: Žival zaužije hrano v njenem najbolj naravnem stanju, kar lahko pozitivno vpliva na njen imunski sistem in splošno zdravje.
IZZIVI:
- Nepopoln obrok: Če obroka ne sestavimo sami in na podlagi strokovne literature, tvegamo, da žival ne dobi vseh potrebnih hranilnih snovi.
- Tveganje okužb: Pri rokovanju s surovim mesom obstaja večje tveganje za okužbe, kot so salmonela (ki se ne uniči preko prebavljanja) ali E. coli, kar je lahko nevarno tako za živali kot za ljudi.
- Preveč maščob in kosti: Prevelika vsebnost maščob v surovem mesu, kar se v praksi večkrat dogaja, lahko vodi do debelosti ali prebavnih težav (vnetje trebušne slinavke, diareja,…), prav tako je treba zelo pazljivo ravnati s kostmi, ki lahko povzročijo večkrat težave )poškodbe prebavnega trakta, zatik, zadušitev…).
Če psu/mački ponujamo kuhano hrano:
- Manjše tveganje za okužbe: Kuhana hrana bistveno zmanjša tveganje za okužbe, saj se patogeni med kuhanjem uničijo.
- Sveže pripravljena: Kuhana hrana je sveže pripravljena in tako ohranja večino hranilnih snovi, ki jih pes potrebuje – če hrano zamrzujemo pa določene komponente vedno ključimo sveže, vsak dan sproti).
- Lažja prebavljivost: Hrana je lažje prebavljiva, kar je še posebej koristno za pse z občutljivim prebavnim sistemom, starejše pse in manj aktivne pse.
- Prilagodljivost: Kuhana hrana omogoča enostavno prilagajanje obrokov glede na individualne potrebe psa, ki se lahko spreminjajo skozi leta (teža, aktivnosti, predvsem pa okus).
IZZIVI: Pomembno je redno nakupovanje sestavin, predpriprava in kuhanje obroka. Poleg tega pa je še dejstvo, da če pasjega ali mačjega obroka ne pripravimo na podlagi natančnih potreb psa (ki se z leti in časom spreminjajo), ni nujno, da zadovoljimo vse njegove prehranske potrebe. Pomembno je redno prilagajanje receptov glede na starost, aktivnost in morebitne zdravstvene težave psa.
Pri odločanju med surovo in kuhano hrano za psa ali mačko je ključna uravnoteženost. Vsaka metoda ima svoje prednosti in izzive, zato je pomembno, da se dobro informiramo in se po potrebi posvetujemo s strokovnjakom za prehrano živali ali veterinarjem. Ne glede na izbiro pa je ključno, da je prehrana vašega psa ali mačke varna, hranljiva in prilagojena njihovim individualnim potrebam ter da se ob morebitnih težavah USTREZNO odzovemo in ne čakamo z mišljenem: “ah, bo že v redu…”.