Ni lastnika, ki se ne bi soočil z drisko pri svojem psu. Pes lahko dobi drisko iz različnih razlogov. Lahko gre za napačno hrano, zgodi se pri spremembi prehrane, lahko je vzrok v stresu, alergijah in preobčutljivostih, zdravilih, ali pa se driska pojavi zaradi zaužitja strupenih stvari, okužb ali bolezni prebavil (kronično). Pri Feedko svetovanju vedno najprej predlagam veliko hidracije in v kolikor se stanje po dnevu, dveh ne stabilizira, posvet z veterinarjem. V primeru krvave driske je potrebno do veterinarja takoj. Tukaj pa pišem za začetek oziroma pri akutnih težavah.
Kaj lahko naredite sami?
Pogosto lahko lastniki sami uredite situacijo – da bo šlo lažje, sledite spodnjim Feedko nasvetom. Predpostavila sem par situacij, v katerih se lahko znajdete.
Če pes jé doma pripravljeno hrano
V primeru doma pripravljene hrane – pa naj bo to kuhana ali surova – lahko storite sledeče:
– Odstranite/zmanjšate maščobe. Kar v praksi pomeni, da prenehate z dodajanjem olj in iz jedilnika črtajte kokosovo, laneno, lososovo in ostala olja.
– Iz kuhane hrane izločite vso zelenjavo, in če se le da, izberite ogljikov hidrat z manj vlakninami (riž, krompir…).
– Dnevni obrok hrane ponujajte v manjših količinah tekom dneva. V hrano lahko dodate tudi malo porjavenega naribanega jabolka (pektini = vlaknine).
– Ponudite na primer Innovetove kapsule Normalia Fast.
Če pes jé briketirano/peletirano/konzervirano hrano
Če se pes hrani z briketirano, peletirano ali konzervirano hrano, potem svetujem, da:
– Dnevni obrok hrane ponujate v manjših količinah tekom dneva.
– Ponudite Innovetove kapsule Normalia Fast in probiotik.
– Posežete lahko tudi po veterinarskih dietah z nazivi “low fat”, “gastrointestinal” in po možnosti postopno dodajate kuhan riž/krompir, manjše količine mesa.
Na splošno pa svetujem, da ohranite mirnost, saj z našo vznemirnostjo lahko stanje še poslabšamo. Še več nasvetov in individualna obravnava vam je na voljo pri Feedko prehranskem svetovanju.